sydanmunkit ja suklaadippi

Sydänmunkit ja suklaadippi

n. 30 kpl

Valmistusaika: 2 h

(pähkinätön, kananmunaton)

 

Vietä ystävänpäivää kavereiden kesken leipomalla ihania sydänmunkkeja! Sydämiä on helppo muotoilla taikinasta piparkakkumuotin avulla. Valmiit munkit dipataan herkulliseen suklaakastikkeeseen. 

 

50 g tuorehiivaa tai 2 ps kuivahiivaa

5 dl maitoa

½ tl suolaa

2 dl sokeria

2 rkl kardemummaa

14 dl vehnäjauhoja

50 g voita tai margariinia

 

Paistamiseen

n. 1,5 l rypsiöljyä

 

Pinnalle

sokeria

 

Suklaadippi

2 dl kuohukermaa

1 rkl sokeria

100 g suklaata

1 rkl voita

 

Liuota hiiva kädenlämpöiseen maitoon. Sekoita joukkoon suola, sokeri ja kardemumma. Lisää puolet jauhoista ja sekoita. Lisää sulatettu rasva ja loput jauhoista. Vaivaa taikinaksi. Laita taikina jääkaappiin kohoamaan vähintään tunniksi. Taikinaa on helpompi kaulia ja sydämet säilyttävät muotonsa, kun taikina on kylmää, eikä turpoa paistaessa niin nopeasti.

Lämmitä öljy kattilassa 180-asteiseksi. Jos käytössä ei ole lämpömittaria, voi taikinapalalla kokeilla öljyn lämpötilaa, kun pinta alkaa väreillä. Jos taikina ruskistuu kauniisti ja pala nousee pintaan, on öljy riittävän kuumaa. Lieden lämpötilaa tulee tällöin kääntää keskilämmölle, ettei rasva kuumene liikaa. Pidä kattilan kansi lähettyvillä, jos öljy kuitenkin pääsee ylikuumenemaan.

Kauli kohonnut taikina jauhotetulla alustalla noin puolen sentin paksuiseksi levyksi. Paina sydänpiparkakkumuotilla sydämiä taikinasta ja siirrä heti öljyyn paistumaan. Paista noin 3 minuuttia molemmin puolin. Nosta reikäkauhalla munkit ensin valumaan esimerkiksi leivinpaperin päälle pellille ja muutaman minuutin kuluttua, kun munkit ovat hieman jäähtyneet ja liika rasva valunut pois, kierittele munkit sokerissa.

Valmista suklaadippi kiehauttamalla kattilassa kuohukerma ja sokeri. Sammuta liesi ja lisää suklaa paloina joukkoon. Lisää lopuksi ruokalusikallinen voita ja sekoita. Dippaa munkit lämpimään tai kylmään suklaadippiin.